2019 m. lapkričio 29 d. Vilniuje vyko VGA konferencija-diskusija racionalaus vaistų vartojimo klausimais tema Approaches to reducing wasteful spending on pharmaceuticals

„Sveikinu dalyvius ir pranešėjus, susirinkusius diskusijai apie racionalų vaistų vartojimą. Senstanti visuomenė ir į pacientą orientuota medicina skatina rimtai susimąstyti apie sveikatos ir vaistų politikos kryptis, reikalaujančias esminių sprendimų čia ir dabar. Polifarmacija, racionalus vaistų vartojimas ir išvengiamos hospitalizacijos, tikslus valstybės išteklių paskirstymas bei juos matuojančių rodiklių nustatymas, glaudus visų sistemos dalyvių – pacientų, medikų, vaistininkų ir gamintojų bendradarbiavimas bei jų įtraukimas į dialogą ir sprendimų priėmimo mechanizmą valstybėje stipriai prisidėtų prie igalaikių teigiamų rezultatų“, — konferenciją pradėjo Vaistų gamintojų asociacijos Valdybos pirmininkas Darius Sinkevičius.

Renginio dalyvius pasveikinęs Europos parlamento narys prof. dr. Liudas Mažylis, augęs medikų šeimoje, paskatino pacientų sąmoningumą atsakingai ir nuosekliai vartoti gydytojo paskirtus vaistus ir neįsivaizduoja, kaip to galima nedaryti. Jį papildęs Europos parlamento narys  Juozas Olekas akcentavo, kad tokios diskusijos yra labai svarbios kuriant bendrą sisteminį požiūrį ir matymą, kurie pasiekiami bendradarbiaujant su pacientais.

Europos vartotojų organizacijos BEUC atstovė Ancel.la Santos išsakė, kad vartotojai yra tie patys pacientai, kurie turi didelį norą skaidriai dalyvauti sveikatos sprendimuose. Jie mato sritis, kur galėtų būti naudingi ir prašo valstybės institucijų mąstyti apie nepriklausomo finansavimo galimybes bei skirti daugiau dėmesio vartotojų švietimui.

Europos generinių, biopanašių ir pridėtinę vertę kuriančių vaistų asociacijos Medicines for Europe Sveikatos ekonomikos ekspertas Diogo Piedade atkreipė dėmesį, kad per griežtas valstybės spaudimas generinių vaistų gamintojams, apsunkintos inovatyvių vaistų formų – sudėtinių vaistų  kompensavimo sąlygos sukelia vaistų trūkumus ir neskatina pacientų racionaliai vartoti vaistus, o gydytojams juos racionaliai skirti.

Nefrologas, Lietuvos hipertenzijos draugijos ir Inkstų fondo prezidentas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Marius Miglinas įvardijo moksliniais tyrimais pagrįstus atvejus pasekmių, kurias patiria pacientai, nesuvartodami jiems paskirtų vaistų. Paragino rimtai atkreipti dėmesį į racionalaus vaistų vartojimo temą bei edukuoti gydytojus ir slaugytojus, kurie savo žinias perduotų pacientams.

Pasaulinės rinkos tyrimų ir analizės kompanijos IQVIA atstovas Michal Pilkiewicz atkreipė dėmesį, kad Lietuvos valdžios institucijos renka ir turi sukaupusios daug vertingų sveikatos skaitmeninių duomenų. Ragino Sveikatos apsaugos ministeriją, Valstybinę ligonių kasą atverti juos sveikatos ir vaistų išteklių analizei bei prognozavimui.

LR sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė įvardijo, su kokiomis problemomis susiduria valstybė, pristatė racionalaus vaistų vartojimo suplanuotus žingsnius.

Išsamiau apie tai skaitykite Lietuvos sveikatoje.

Konferencijos akimirkos:

Nuotraukos Irmanto Gelūno.