2019 m. gruodžio 30 d. Vyriausybė priimė LRV nutarimo Nr. 994 pakeitimus, kuriais nuo 2020 m. II ketv. įšaldomos kompensuojamųjų vaistų kainos dviejų ir daugiau tiekėjų grupėje.

Tokiu būdu Ministrų kabinetas apribojo konkurenciją gamintojų, aptarnaujančių net 88 proc. visų pacientų receptų, nors valstybė šių vaistų kompensavimui išleidžia tik per 30 proc. vaistams skirtų privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Įšaldoma kaina reiškia, kad gamintojams nepaliekama galimybių lanksčiai reaguoti į rinkos, žaliavų kainų, gamybos pokyčius. Mažai ir atvirai Lietuvos ekonomikai šis sprendimas yra labai nenaudingas, nes iš Lietuvos dėl valstybės dirbtinai mažinamų kainų ir laisvo prekių judėjimo Europos Sąjungoje, vaistai iš Lietuvos tampa lengvai išvežami į kitas valstybes ir tokiu būdu dar labiau didinamas vaistų trūkumas.

Sprendimas priimtas skubotai, profesionaliai nepagrįstas, neįvertintas poveikis verslui. Dėl to, kad pakeitimai ribos gamintojų konkurenciją ir turės neigiamų pasekmių pacientams, pasisakė Lietuvos Ekonomikos ir inovacijų, Teisingumo ministerijos, Konkurencijos taryba.

Konkurencijos ribojimas dviejų ir daugiau tiekėjų grupėje dar labiau paaštrins vaistų tiekimo sutrikimų problemą o pacientams tai reikš gerokai mažesnį kompensuojamųjų vaistų asortimentą ir dar dažnesnį vaistų trūkumo sukeltą nestabilumą. Negana to, labai tikėtina, tai dar labiau padidins pacientų asmenines išlaidas, nes daugiau vaistų jie bus priversti pirkti už savus pinigus. Didėjančias šių išlaidų tendencijas įrodo ir naujausi Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos duomenys.