„Revoliucija ar evoliucija? (angl. Revolution or (r)evolution)“, – retoriniu klausimu savo pranešimą Batijos šalių Vaistų gamintojų asociacijos (VGA) ir Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) kartu organizuotame reguliatorių susitikime pradėjo Sabrina Conti, Europos generinių, biopanašių ir pridėtinę vertę kuriančių vaistų asociacijos Medicines for Europe Politikos ir Reguliacinių reikalų koordinatorė. „Skaitmenizavimas, telematika, struktūruoti duomenys, o tai reikštų vientisą ir patikimą informaciją visoje Europoje, padėtų išspręsti optimizavimo procesus ir palengvintų veiklą farmacijos rinkos ir daugeliui kitų dalyvių bei suteiktų akivaizdžią naudą pacientams“, – pabrėžė ji. 

Medicines for Europe atstovė, iškeldama klausimą „jeigu ne dabar, tai kada?“ ir tuo atkreipdama reguliuojančių institucijų dėmesį, pabrėžė, kaip svarbu stiprinti pacientų sveikatos elgesį ir įvertinti rezultatus vykdant prevencijos programas, suteikti jiems daugiau žinių, supratimo, kodėl ir kaip svarbu suvartoti paskirtus medikamentus, kad būtų išvengta skaudžių ligų pasekmių, pasiekta mažiau vizitų pas gydytojus ir galimų išvengti hospitalizacijų.  

VGA palaiko Europos asociacijos, kurios nare yra, siekius ir racionalų vaistų vartojimą įvardija kaip vieną iš svarbiausių valstybės sveikatos prioritetų efektyvinant ne tik visos sveikatos priežiūros sistemos, bet ir privalomojo sveikatos draudimo lėšų panaudojimą. „Valstybė gauna Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos sveikatos politikos rekomendacijas, valdo e. recepto duomenis, kuriuos tinkamai pamatavusi ir išanalizavusi, savo sprendimais pasiektų pacientams ir jai pačiai puikių rezultatų“, – teigia VGA Valdybos pirmininkas Darius Sinkevičius. 

Lietuvos reguliuojančios institucijos taip pat pastebi, kad pasikeitusi reguliacinė aplinka, falsifikuotų vaistų direktyvos įgyvendinimas ir dėl to kylantys vaistų tiekimo sutrikimai, sumažėjusios vaistų registracijos tendencijos šiuo metu yra vieni iš didžiausių trukdžių vaistų prieinamumui pacientams, o tuo pačiu ir racionaliam vaistų vartojimui.

Trijų (Lietuvos, Latvijos ir Estijos) Baltijos valstybių Vaistų gamintojų asociacijos (VGA) bei Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) organizuotas reguliatorių susitikimas vyko 2019 metų spalio 17 dieną, Vilniuje. Jame dalyvavo pranešėjai iš Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie LR sveikatos apsaugos ministerijos, Medicines for Europe, EFPIA, IQVIA, DIA, Lietuvos, Latvijos ir Estijos nacionalinių vaistų verifikavimo organizacijų atstovai.