Nuo liepos 1 d. įsigaliosiančiame kompensuojamųjų vaistų kainyne gali likti vos daugiau nei trečdalis vaistų iš patekusių. Norint, kad kita dalis vaistų pacientams būtų kompensuoti, kompanijos turėtų valstybei papildomai sumokėti ir parduoti vaistus už mažiau, nei jų savikaina. Tokių sąlygų pagal naujos tvarkos sąlygas reikalauja Sveikatos apsaugos ministerija.
„Prašėme LR Vyrausybės, Sveikatos apsaugos ministerijos dar kartą nukelti tvarkos įsigaliojimą, tačiau nesulaukėme veiksmų. Naujo kainyno sąrašas yra labai išbalansuotas. Šių pasekmių priežastys – ydinga vaistų bazinių kainų skaičiavimo metodika ir atskiras gamintojų grupes diskriminuojantis vaistų grupavimas“ – teigia Vaistų gamintojų asociacijos valdybos pirmininkas Darius Sinkevičius.
III ketvirčio kompensuojamųjų vaistų kainyno projekto pirminiame sąraše pateikta kompensuoti 240 vaistinių preparatų mažiau, o tai sudaro 12 proc. II ketvirčio kompensuojamųjų vaistų pozicijų. Iš viso pirminiame sąraše paskelbta 1816 vaistinių preparatų pozicijų, iš kurių į kompensuojamųjų vaistų sąrašą patektų per 700. 60 proc. visų sąraše esančių vaistinių preparatų vaistų gamintojams sudaryta galimybė sumažinti kainas. Todėl situacija lieka neaiški. Dalies vaistinių preparatų kainos jau dabar nekoreguojamos dėl keleto priežasčių. Vaistinių preparatų kainos tapo neigiamomis, t.y. vaistų tiekėjui reikėtų primokėti valstybei norint išlikti kainyne, kitiems reikėtų parduoti už mažiau, nei savikaina.
Į kainyną nepatekusius vaistus vartoja apie 400.000 pacientų, kurių dauguma serga lėtinėmis ir sunkiomis ligomis. Tai vaistai, reikalingi širdies ir kraujagyslių, onkologinėmis, plaučių, centrinės nervų sistemos ligomis sergantiems pacientams. Norėdami gydytis tuo pačiu, jiems tinkančiu vaistu, jie turės keisti juos kitais vaistais arba pirkti vaistus už pilną kainą.
„Esame labai susirūpinę, kad patvirtinus naująjį kompensuojamųjų vaistų kainyną, pacientai neteks galimybės gydytis sudėtiniais vaistais. Tai ypač aktualu kardiologiniams ir gretutinėmis ligomis sergantiems vyresnio amžiaus pacientams, kurie vienu metu turės vietoj vienos tabletės gerti kelias tabletes. Naujajame kainyne labai sumažės ir vaistų pasirinkimas, o tai neigiamai atsilieps pacientui parenkant vaistus individualiam efektyviam gydymui. Prisitaikyti vaistą pacientui užtrunka apytiksliai kelis mėnesius ar pusę metų, o kitiems – net iki metų. Tai neabejotinai paveiks ne tik paciento įpročius, bet ir sveikatą, nes reikės dažnai keisti ir derinti vaistus tarpusavyje.“ – kainyną vertina Vida Augustinienė, Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė.