Briuselyje įsikūrusios „Medicines for Europe“ asociacijos vadovas Adrianas van den Hovenas šią savaitę lankosi Lietuvoje. Antradienį numatytas jo susitikimas su Vyriausybės kanclere Giedre Balčytyte. „Medicines for Europe“ jau du kartus laišku kreipėsi į šalies institucijas su perspėjimais, kad nepagrįstas spaudimas vaistų gamintojams mažinti kainas gali neigiamai atsiliepti pacientams.

Anot asociacijos, Lietuvos vykdoma politika nepakankamai atsižvelgia į naują realybę farmacijos sektoriuje ir gali dar labiau sutrikdyti būtiniausių vaistų tiekimą, kuris pastaruoju metu ir taip patiria nemenkų iššūkių. „Medicines for Europe“ vadovo teigimu, vaistų pramonė pastaruoju metu išgyvena itin sudėtingą etapą, nes sparčiai auga gamybos ir tiekimo sąnaudos, tačiau taisyklės ir teisinis reguliavimas vis griežtėja, o vaistų kainos – mažėja.

„Lietuvos situacija yra viena sudėtingiausių Europoje. Nors gamybos ir tiekimo kaštai auga, generinių vaistų kainos įšaldytos nuo 2019 m. Be to, skirtingai nei kitose šalyse, čia pasibaigusio patento vaistų kainos apskaičiuojamos remiantis išorine referencinių kainų sistema, naudojant EURIPID duomenų bazę. Farmacijos politikos ekspertai griežtai nepritaria tokiam referavimui, nes tai iš esmės veda į dvigubą kainų mažinimą. Generiniai vaistai ir taip yra pigesni, o taikant išorinį referavimą kaina turėtų būti mažinama antrą kartą. Dėl to net EURIPID griežtai nerekomenduoja taikyti išorinio referavimo generiniams vaistams“, – įsitikinęs A. van den Hovenas.

Jo teigimu, šalys, norėdamos užtikrinti vaistų prieinamumą savo pacientams, pastaraisiais metais stengiasi peržiūrėti teisinį reguliavimą, kad jis būtų pritaikytas dabartinėms aplinkybėms ir būtų atsižvelgta bei lanksčiai reaguojama į rinkos situaciją, infliacijos poveikį ir tiekimo problemas. Tačiau, anot „Medicine for Europe“ asociacijos, Lietuvos politika, priešingai, veda prie generinių vaistų kainų įšaldymo, kuris kelia grėsmę šalies rinkos tvarumui ir menkina pacientų galimybes įsigyti vaistų.

„Su gamyba ir tiekimu susiję kaštai farmacijos sektoriuje ir toliau auga, todėl gamintojai neturi galimybės koreguoti kainų pagal tokią politiką. Rinkos teisinės bei komercinės aplinkos patrauklumas turi tiesioginę įtaką vaistų tiekimo stabilumui“, – sako H. van den Hovenas.

„Medicines for Europe“ atstovauja generinių, biologiškai panašių ir pridėtinę vertę kuriančių vaistų gamintojams Europoje. Asociacijos nariai teikia beveik 70 proc. visų vaistų Europos rinkoje. Lietuvoje ji glaudžiai bendradarbiauja su Vaistų gamintojų asociacija, kuri „Medicines for Europe“ narė yra nuo 2019 m.